Údržba vírivky

Údržba vírivky

Máte vírivku alebo uvažujete o jej kúpe, ale zaujímalo by Vás, ako náročná bude na údržbu? Práve takéto otázky rieši každý zákazník počas alebo pred kúpou vírivky. V tomto prípade úplne platí, ako sa o vírivku budete starať, tak Vám bude slúžiť. Preto je treba hneď od začiatku inštalácie a prevádzky dbať na udržiavanie základných hygienických pravidiel. Poďme sa s tými najdôležitejšími pravidlami zoznámiť bližšie. V prvom rade sa zameriame na čistotu vody.

Čistota vody

Verejná vírivka-club-250V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že teplá voda je náchylnejšia k rýchlejšiemu znečisteniu. Ďalším dôležitým faktorom je početnosť kúpania. Je potrebné brať ohľad na to, či sa kúpeme raz za týždeň, alebo denne. Aj keď máte vírivku vybavenú ozonátorom, ktorý na bežnú údržbu vody stačí, na početnejšie kúpanie, už však nie a je potrebné do údržby zaradiť aj pravidelnú dezinfekciu. S ošetrením vody by sme nemali čakať až do prvého kúpania, ale už čerstvo napustenú vodu musíme ošetriť chémiou, aj keď vyzerá priezračne čistá. Množstvo dezinfekcie sa riadi podľa typu a návodu na každú vírivku a tiež pomocou testerov na meranie pH. Pri častom používaní vírivky odporúčame pravidelnú kontrolu hodnoty pH, a tiež doplňovanie dezinfekčných látok, ktoré postupne strácajú účinnosť, kvôli likvidovaniu nečistôt. Po každom výdatnom využití vírivej vane by sme mali pridať trošku chlóru pre zníženie znečistenia. Bohužiaľ sa nám môže stať že to s množstvom chlóru vo vírivke preženieme, čo nie je ideálne ako pre kúpanie, zdravie, tak ani pre samotnú technológiu vírivky. Prílišné množstvo chlóru spoznáme predovšetkým vďaka silnému zápachu, ktorý dráždi pokožku i sliznicu. Pokiaľ máte vírivku v interiéri, alebo uzavretom priestore, snažte sa čo najrýchlejšie vyvetrať, pretože chlór vyprcháva do ovzdušia, ďalej môžete postupne riediť vodu v hydromasážnom bazéne. Nie je vhodné vírivku ani uzatvárať termokrytom, môže ľahko dôjsť k poškodeniu termokrytu aj komponentov vírivky. Prípadne prechlórovanie možeme znegovať naliatím OXY do vody.

Údržba cirkulačného systému

Ako sme už spomenuli v predchádzajúcom príspevku, k znečisteniu v priebehu užívania hydromasážneho bazéna dochádza aj v samotnom technologickom zázemí vírivky. Znečistenie sa prejaví jednoducho, aj keď budeme používať chemizáciu vody stále poctivo pravidelne a nepomôže ani výmena vody. Značí to nedokonale vyčistený cirkulačný systém vírivky. Do tohto obehu sa totiž ľahko dostáva nečistota, ktorá sa tu postupne usadzuje. Tá je hlavnou príčinou problému znečistenia. Príležitosť, kedy čistiť práve aj cirkulačný okruh vírivky sa ponúka práve v období, keď priamo meníme aj vodu vo vírivke. Pozor by sme si tiež mali dávať v prípade, že máme tvrdú vodu. Odporúčame našim zákazníkom, aby si nechali overiť tvrdosť vody a v prípade potreby začali používať zmäkčovače vody a iné prípravky určené na úpravu tvrdosti. Vodný kameň spôsobuje neplechu nielen v rozvodoch technológie, ale tiež nám môže zaniesť hydromasážne trysky.

Údržba vírivky – termokryt

Vírivky Caretta - termokrytTermokryt je nevyhnutná súčasť vírivky, zvlášť pre užívateľov externých modelov. Najviac tepla z vody vírivky uniká cez hladinu vody a to až v množstve 90%. Termokryt u víriviek máme nielen z dôvodu výraznej úspory energie, ale pomáha nám tiež pred znečistením vody lístím, ihličím, peľom, prachom alebo tiež hmyzom. Avšak ani v interiéri nie je termokryt zbytočný. Do vírivky sa nám nepráši, a predovšetkým nám do miestnosti neuniká nadmerná vlhkosť. Termokryty sú vyrobené z kvalitných izolačných materiálov. Izolačné jadro z EPS je zatavené do igelitovej fólie a vystužené hliníkovým profilom. Vrchný materiál je vyrobený z kvalitnej umývateľnej koženky odolnej proti mrazu aj UV žiareniu. Pre bežnú manipuláciu je termokryt dostatočne pevný a pohyblivý, avšak by sme si aj v tomto prípade mali dávať pozor pred umiestnením vírivky do blízkosti stromov, alebo na iné miesto, kde by hrozilo mechanické poškodenie ako sú napríklad padajúce konáre alebo stavebné materiály. Pre užívanie vírivky odporúčame termokryt zložiť vedľa vírivky do zvislej polohy a po kúpaní vírivku termokrytom prikryť. Správnou manipuláciou docielite dlhšiu životnosť nielen termokrytu, ale aj vírivky a vody v nej.

Reagujte